HELLLP ASAP

1. Five boxes of crackers cost $9. At this rate, how much do 20 boxes cost?


A. $36

B. $20

C. $40

D. $11.20

2. It takes Dan 32 minutes to complete 2 pages of math homework. At this rate, how many pages does he complete in 200 minutes?


A. 64 pages

B. 15 pages

C. 10 pages

D. 12.5 pages

Respuesta :

Answer:

1. 20 boxes cost $36. The unit rate is 1:1.8 and when you multiply 1.8 by 5 you get 9. If you also multiply 1.8 by 20 you get 36.

2.He completes 12.5 pages in 200 minutes.

200 divided by 32

multiply that answer by 2

which is 12.5.

hope it helps!

jht50b

Answer:

the first answer is $36 and I'm pretty sure the second one is 64 pages

ACCESS MORE