Respuesta :

Answer:

v2=0.79 m/s

Explanation:

equation of continuity: V1A1=V2A2

A=(pi)r^2

A1=(pi)(0.55cm)^2

A2=(pi)(1.17cm)^2

convert cm2->m2

A1= 0.95cm2=

A2= 4.3cm2=

(3.57 m/s)(0.000095 m^2)=(x m/s)(0.00043 m^2)

v2=0.79 m/s

hope this helped

ACCESS MORE
EDU ACCESS