Respuesta :

Answer:

Therefore, Company B is offering the lowest price/lb at $12.73/lb.

So, Company A's price / lb = ($32.50/2.5lbs) = $13.00/lb

Step-by-step explanation:

To determine price per lb, divide dollar amount by lbs.

- Company A sells 2 1/2lbs (2.5lbs) for $32.50

- Company B sells 2 3/4lbs (2.75lbs) for $35.00

And, Company B's price / lb = ($35.00/2.75lbs) = $12.73/lb

ACCESS MORE