Answer:
47.5 per 1 lamp
Step-by-step explanation:
First, we can ignore the info about the department store because it is useless. Now, for the appliance store, we now that it sells lamps for 95 dollars per 2 lamps. 2 lamps equal 95, and it is asking how much does 1 cost. We can simply divide. So, 95/2= 47.5 dollars