Respuesta :

A,B and E


Explanation:

If it is 4 for $5 we would create a ratio and unit rate to test out all of the options

We want to know how much one costs first
4/5 = 1/$1.25

So you test out all options:

A. 1.25/1=6.25/5 this is correct
B. 1.25/1=3.75/3 this is correct
C. 1.25/1=9/6 this is NOT correct
D. 1.25/1=1.5/1 this is NOT correct
E. 1.25/1=12.5/10 this is correct

Answer:

A, B, E

Step-by-step explanation:

(ames are out of order)

Each bell pepper is $1.25 (5÷4)

Carl: 5×1.25=$6.25 = $6.25

Evan: 6×1.25=$7.50 ≠ $9.00

Greg: 10×1.25=$12.50 = $12.50

Dean: 3×1.25=$3.75 = $3.75

Frances: 1×1.25=$1.25 ≠ 1.50

ACCESS MORE