Suppose a boat is moving 6m/s relative to the pier, but you are walking on the boat -1 m/s relative to the boat' What would be your relative velocity to the pier? What direction would the boat be moving? Is this a one or two-dimensional problem?

Respuesta :

Answer:

V₁ = 5 m/s

This is the problem of one dimension

Explanation:

Before using the concepts of relative velocity, we must first define the variables for each velocity here:

V₁ = Person's Velocity Relative to Pier = ?

V₂ = Boat's Velocity Relative to Pier = 6 m/s

V₁₂ = Person's Velocity Relative to Boat = - 1 m/s

Now, from the relative velocity, we know that:

V₁₂ = V₁ - V₂

- 1 m/s = V₁ - 6 m/s

V₁ = 6 m/s - 1 m/s

V₁ = 5 m/s

This is the problem of one dimension

because, the velocity is along single dimension with opposite directions. No, second dimension is involved.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico