Respuesta :

*see attachment for the diagram of the party hat

Answer:

A: 84.82 in³

Step-by-step explanation:

Given:

Diameter of hat = 6 in

Height of hat = 9 in

Required:

Approximate Volume of the Hat

SOLUTION:

The volume of the hat = volume of cone

Volume of cone = ⅓*πr²h

r = ½ of diameter = 3 in

h = 9 in

Volume = ⅓*π*3²*9

Volume = 84.82 in³

Ver imagen akposevictor

Answer:

It’s 84.82 which is A

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS