You are standing 500 meters from a SpaceXᵗᵐ Rocket that is preparing to take off. The angle of elevation to the top of the rocket is 8o. Find the height of the rocket. Round your answer to the nearest tenth The height of the rocket is meters

Respuesta :

Answer:

70.3m

Step-by-step explanation:

The set up will be a right angled tringle with angle of elevation of 8°.

The distance you are standing from the rocket (adjacent) = 500m

The height of the rocket (opposite) = x

Using the SOH CAH TOA trig identity;

According to TOA

tan(theta) = opp/adj

tan 8 = x/500

x = 500tan8

x = 500(0.1405)

x = 70.27

x = 70.3m (to the nearest tenth)

Hence the height of the rocket in meters is 70.3m

ACCESS MORE
EDU ACCESS