You are at the store, and are trying to remember how much bread, meat, and cheese you were supposed to buy. The bread costs $1 per loaf, the meat costs $4 per pound, and the cheese costs $3 per pound. You know that you are to buy eight items, that the total cost will be $17, and that you are supposed to purchase three times as much cheese as meat. How many of each do you need to purchase?

Respuesta :

Answer:

  • 4 bread loafs, 1 pound of meat, 3 pounds of cheese

Step-by-step explanation:

Let loaf of bread be b, meat be m and cheese be c

Based on the given, we have following equations:

  • b + m + c = 8
  • c = 3m
  • b + 4m + 3c = 17

Subtract the first equation from the third and substitute c with m:

  • b + 4m + 3c - (b + m + c) = 17 - 8
  • 3m + 2c = 9
  • 3m + 2(3m) = 9
  • 9m = 9
  • m = 1

Then

  • c = 3*1 = 3
  • b = 8 - (1 + 3) = 4

ACCESS MORE