Respuesta :
Answer:
Step-by-step explanation:
14.40/4 = $3.6 per gallon
Basically, I divided to see how much per gallon for the top part
3.6x = 25
x ≈ 6 gallons
After I saw how many gallons, I made an equation to figure out how many more he could buy
2 gallons because if you divide 14.4 by 4 you get 3.6 per gallon. Multiply 3.6 by any gallon number then add that with the gallon choices and make sure it is less than or equal to 25