Thomas takes $25 to the store. He buys 4 gallons of milk for $14.40. How many more gallons of milk can Thomas buy?
2 gallons
3 gallons
4 gallons
6 gallons

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

14.40/4 = $3.6 per gallon

Basically, I divided to see how much per gallon for the top part

3.6x = 25

x ≈ 6 gallons

After I saw how many gallons, I made an equation to figure out how many more he could buy

2 gallons because if you divide 14.4 by 4 you get 3.6 per gallon. Multiply 3.6 by any gallon number then add that with the gallon choices and make sure it is less than or equal to 25
ACCESS MORE