A baker sells bread for $4 a loaf and rolls for $1 each. The baker needs to sell $36 worth of baked goods by
the end of the day.
Enter a linear equation that describes the problem.
An equation for the value of the baked goods is
bread sold, and r is the number of rolls sold.
= $36, where b is the number of loaves of

Respuesta :

Explanation:

Cost of 1 loaf of bread = $4

Cost of 1 roll = $1

The baker needs to sell both items and it should be worth $36.

To find the linear equation, Suppose, the baker sells "b" loaves of bread and "r" rolls.

Then the total cost of the sales has to be $36.

So, the linear equation will be:

4b + 1r = 36

ACCESS MORE