Paige is buying asparagus and bananas at the grocery store. Asparagus costs $3.00 per pound and bananas cost $0.50 per pound. Write an inequality to represent the number of pounds of asparagus, a, and the number of pounds of bananas, b, that Paige can buy with a $20.00 bill.

Respuesta :

Answer:

she can buy 10 bananas and 5 asparagus

Step-by-step explanation:

Answer:

Paige can buy 5 Asparagus and 10 bananas

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE