Suppose you have a coffee mug with a circular cross section and vertical sides (uniform radius). What is its inside radius if it holds 370 g of coffee when filled to a depth of 5.50 cm?

Respuesta :

Answer:

r = 4.62 cm

Explanation:

Mass of a coffee, m = 370 g

Height of the mug, h = 5.5 cm

We need to find the inside radius of the mug. Density of an object is equal to the mass per unit volume. It can be given by :

[tex]d=\dfrac{m}{V}\\\\d=\dfrac{m}{\pi r^2 h}\\\\r=\sqrt{\dfrac{m}{\pi dh}}\\\\r=\sqrt{\dfrac{370\ g}{\pi \times 1\ g/cm^3\times 5.5\ cm}}\\\\r=4.62\ cm[/tex]

So, the inside radius is 4.62 cm.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico