Ling spent $23.96 on cooking fuel for an upcoming camping trip. If she bought 4 cans of fuel, how much did she pay for each can?

$

Respuesta :

Answer:

$5.99 per can of gas

Step-by-step explanation:

$23.96 divided by 4 = $5.99

This means that each can of gas is $5.99.

Yama04

Answer:

$95.84

Step-by-step explanation:

Each can of Fuel is $23.96 and you want to find out How much she payed for 4. So all you have to do is multiply the given cost($23.96) by the amount of fuel cans(4). 23.96 times 4 give you the answer $95.84.