Answer:
$170
Step-by-step explanation:
Given that:
One time fee for the use of trash dumpsters = $50
Charges for demolition per hour = $15
Time period for which trash dumpsters are used per day = 8 hours
To find:
The cost of 8 hours of operation = ?
Solution:
Here, to find the required cost, we need to first multiply the number of hours with the per hour cost of using the trash dumpsters.
And then we need to add the fixed / one time cost of the trash dumpsters to find the required cost.
Cost for using it for 8 hours = [tex]8 \times 15 = \$120[/tex]
Total cost for using it for full 8 hours = Cost for using it for 8 hours + One time cost = $120 + $50 = $170
Therefore, the answer is: $170