If Granny Apples charge $12 for 6 pounds of apples and Wilson' Apples charges $15 for 5 pounds of apples then which apple company provides a better deal? Explain how you got your answer.

Respuesta :

Given:

Granny Apples charge $12 for 6 pounds of apples.

Wilson' Apples charges $15 for 5 pounds of apples.

To find:

Which apple company provides a better deal.

Solution:

We need to compare unit price of both companies.

[tex]\text{Unit price}=\dfrac{\text{Total price}}{\text{Number of units}}[/tex]

Unit price of Granny Apples,

[tex]\text{Unit price}=\dfrac{\$12}{6}[/tex]

[tex]\text{Unit price}=\$2[/tex]

Unit price of Wilson Apples,

[tex]\text{Unit price}=\dfrac{\$15}{5}[/tex]

[tex]\text{Unit price}=\$3[/tex]

Since, per unit price of Granny Apples is less than Wilson Apples, therefore Granny Apples provides a better deal.