Given:
Granny Apples charge $12 for 6 pounds of apples.
Wilson' Apples charges $15 for 5 pounds of apples.
To find:
Which apple company provides a better deal.
Solution:
We need to compare unit price of both companies.
[tex]\text{Unit price}=\dfrac{\text{Total price}}{\text{Number of units}}[/tex]
Unit price of Granny Apples,
[tex]\text{Unit price}=\dfrac{\$12}{6}[/tex]
[tex]\text{Unit price}=\$2[/tex]
Unit price of Wilson Apples,
[tex]\text{Unit price}=\dfrac{\$15}{5}[/tex]
[tex]\text{Unit price}=\$3[/tex]
Since, per unit price of Granny Apples is less than Wilson Apples, therefore Granny Apples provides a better deal.