Answer: A) $2.40 B) 3 C) $0.80
A, B, and C are in order of the blanks.
Answer:
The student found the unit cost for 2 pounds of noodles, not 3 pounds. To find the unit cost for 3 pounds, divide the total cost, $2.40
by the number of pounds, 3 lbs
So, the cost per pound is $0.80
Step-by-step explanation:
2.40 divided by 3 is $0.80
I hope this helped, please mark Brainliest, thank you!