Our class buys oranges for 25¢ each and sells them for 50¢ each. If each student in our class of 30 sells 10 oranges, how much money, in dollars, will we make?

Respuesta :

Answer:

$75 Have a nice day!   :)

here is how 50 x 10 = 500    500 x 30 = 15000    15000 divided by 2 = 7500 converted to dollars is $75

Answer:

$75.00

Step-by-step explanation:

50¢-25¢=25¢

30×10=300

300×25¢=7500¢

7500¢=$75$

ACCESS MORE
EDU ACCESS