Respuesta :
12 rev per 4 seconds
3 rev per second
180 rev per minute
18.8 rad per second
3 rev per second
180 rev per minute
18.8 rad per second
Answer: The average angular velocity for a rotating pulley is 3 rev/s, 180 rpm, 6π rad/s.
The pulley turns rotating when the rope tugged and completes 12 rev in 4 seconds.
How to determine the average angular velocity?
If we consider a pulley rotating in a same axis, every point in the pulley has the same angular velocity.
Formula for angular velocity:
ω = Δθ / Δt
The average angular velocity can be defined as the ratio of the angular displacement to the time.
θ = 12 rev, t = 4s
1 revolution = 2π rad
It can be solved as:
Revolutions / second:
rev / s = 12 / 4
= 3
Revolutions per minute:
rpm = ( 12/4) × 60
= 180
Radian / second :
rad/s = (12×2π / 4 )
= 6π
Learn more about the average angular velocity,
https://brainly.com/question/12198455
#SPJ2