Respuesta :

Answer:

6000kg

Explanation:

Given parameters:

Initial velocity  = 10m/s

Final velocity  = 15m/s

Time = 10s

Force  = 3000N

Unknown:

Mass of the bus = ?

Solution:

Force is the mass multiplied by acceleration.

        Force = mass x acceleration

 Acceleration = [tex]\frac{final velocity - initial velocity }{time}[/tex]

  Force  = mass x  [tex]\frac{final velocity - initial velocity }{time}[/tex]

Insert the parameters and solve;

           3000 = mass x [tex]\frac{15 - 10}{10}[/tex]

            3000 = [tex]\frac{mass}{2}[/tex]

  Mass  = 6000kg

ACCESS MORE
EDU ACCESS