Respuesta :

Answer:

moles H = 2 x 0.0649=0.130

ions = 0.130 x 6.02 x 10^23=7.81 x 10^22

There are 7.00 × 10²² H⁻ ions in 5.22 g of SrH₂.

First, we will convert 5.22 g of SrH₂ to moles of SrH₂ using its molar mass (89.64 g/mol).

[tex]5.22 g \times \frac{1 mol}{89.64 g} = 0.0582 mol[/tex]

Then, we want to convert 0.0582 moles of SrH₂ to molecules of SrH₂ using Avogadro's number: there are 6.02 × 10²³ molecules of SrH₂ in 1 mole of molecules of SrH₂.

[tex]0.0582 mol \times \frac{6.02 \times 10^{23} molecules }{mol} = 3.50 \times 10^{22} molecules[/tex]

The molar ratio of SrH₂ to H⁻ is 1:2. The number of H⁻ ions in 3.50 × 10²² molecules of SrH₂ is:

[tex]3.50 \times 10^{22} moleculeSrH_2 \times \frac{2ionH^{-} }{1moleculeSrH_2} = 7.00 \times 10^{22} ionH^{-}[/tex]

There are 7.00 × 10²² H⁻ ions in 5.22 g of SrH₂.

You can learn more about Avogadro's number here: https://brainly.com/question/13302703

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico