Respuesta :
Answer:
a) The stone takes 10.2 seconds to reach the bottom of the cliff.
b) The stone was thrown at a horizontal speed of 31.3 m/s
Explanation:
Horizontal Motion
Suppose an object is launched horizontally with an initial speed v from a height h, the range or maximum horizontal distance traveled by the object can be calculated as follows:
[tex]\displaystyle d=v\cdot\sqrt{\frac {2h}{g}}[/tex]
If we don't know the speed, we can solve the equation for v:
[tex]\displaystyle v=d\cdot\sqrt{\frac {g}{2h}}[/tex]
Another useful formula allows us to calculate the distance traveled by the object in terms of the time:
[tex]\displaystyle y=\frac{g.t^2}{2}[/tex]
To calculate the time the object takes to hit the ground, we solve the above equation for t:
[tex]\displaystyle t=\sqrt{\frac{2y}{g}}[/tex]
a) The stone is thrown horizontally from a height h=50 m and it lands at a horizontal distance of d=100 m. Use the last equation to calculate the time taken to reach the ground. Note the distance traveled y is replaced by the total height h:
[tex]\displaystyle t=\sqrt{\frac{2\cdot 50}{9.8}}[/tex]
t=10.2 s
The stone takes 10.2 seconds to reach the bottom of the cliff.
b) The initial speed is:
[tex]\displaystyle v=d\cdot\sqrt{\frac {g}{2h}}[/tex]
[tex]\displaystyle v=100\cdot\sqrt{\frac {9.8}{2\cdot 50}}[/tex]
v=31.3 m/s
The stone was thrown at a horizontal speed of 31.3 m/s