Carbon and hydrogen forms three different compounds A, B and C in which the percentage of carbon are 75%, 85.7% and 92.3% respectively. Which law of chemical composition can be illustrated with these data?

Carbon and hydrogen forms three different compounds A B and C in which the percentage of carbon are 75 857 and 923 respectively Which law of chemical compositio class=

Respuesta :

Answer:

Law of multiple proportions

Explanation:

The law which is illustrated with the data suggests the law of multiple proportion.

The combining elements are carbon and hydrogen;

Law of multiple proportions states that "if two element combine together to form tow or more different compounds, the masses of one of the elements which separately combine with a fixed mass of the other element are in a simple ratio".

 Let us prove the law of multiple proportion:

In A;

       C = 75%     H = 25%  =  3:1

   B;

        C = 85.7     H =14.3   = 6:1

  C;

         C = 92.3    H = 7.7    = 12:1

We see that both carbon and hydrogen have a fixed ratio.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico