Respuesta :
Answer:
A) 37+42=79(1.07)=84.53
B) you would take off the discount and that equals 59.25 then you would apply taxes 63.40
C)9.48 and 7.11
Step-by-step explanation:
Answer:
a) $84.53
37+42=79
79(0.07)=5.53
79+5.53=84.53
b) $56.50
You have to multiply the cost of both shoes by 0.25 to get the amount of money that Isaac gets discounted. Then you subtract that amount from the cost of the shoes to get the new price. Then you multiply the new price by 0.07 to get how much he will be taxed. Finally, you add the tax to the total.
c) Before the coupon is applied: $10.08
After the coupon is applied: $9.48
84(0.12)=10.08
79(0.12)=9.48
Step-by-step explanation: