Raoul make shell necklaces to sell at a craft fair. the supplies for each necklace cost $3.75. Raoul sells the necklaces for $11.25. what is the percent markup for a shell necklace?

Respuesta :

Answer: The percent markup for a shell necklace = 200%

Step-by-step explanation:

Given: Cost price per necklace = $3.75

Selling price per necklace =  $11.25

Mark up = (Selling price -  Cost price )

= $ (11.25 -3.75 )

=$ 7.5

The percent markup for a shell necklace = [tex]\dfrac{\text{Mark up}}{\text{cost price}}\times100\%[/tex]

[tex]=\dfrac{7.5}{3.75}\times100\%\\\\=2\times100\%=200\%[/tex]

Hence, The percent markup for a shell necklace = 200%

The percent markup for a shell necklace is 200%.

Definition of markup

Markup can be defined as the rate at which the cost of a product is increased. The higher the markup, the higher the profit earned by a seller all things being equal.

Calculation of percentage markup

Percentage markup = (profit / cost price) x 100

Profit = $11.25 - $3.75 = $7.50

Percentage markup = ($7.50 / $3.75) x 100 = 200%

To learn more about percentages, please check: https://brainly.com/question/25764815

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico