Julene has $25 to make posters.She buys two packs of markers, one pack of construction paper, two tubes of glue, and a roll of tape.How many sheets of poster board can she buy with the money she has left? Explain your answer.
The answer is Julene has $5.44 left to buy poster boards. This means she can buy 4 whole poster boards with a few cents left over.
If the 2 packs of markers = $9.00
The 1 pack of construction paper = $3.79
The 2 tubes of glue = $4.78
The 1 roll of tape = $1.99
You add all those up together and get $19.56.
Subtract that total from $25 and you have $5.44 left over
If poster board costs $1.29 a sheet. Divide $5.44 by $1.29 and your total is exactly 4.21705426 and 4 is the only whole number there. You can buy 4 whole poster boards with the left over money.
Please mark my answer as branliest and I hope this helped solve your problem.