Answer:
t = 4.47 seconds
Explanation:
Given that,
Speed of a train, v = 360 m/s
We need to find the time taken by the train to cover 1 mile. For this first we must know 1 mile equal to how many meters.
1 mile = 1609.34 m
Let t is time.
Speed = distance/time
[tex]t=\dfrac{d}{v}\\\\t=\dfrac{1609.34\ m}{360\ m/s}\\\\t=4.47\ s[/tex]
So, it will take 4.47 seconds to travel one mile.