Respuesta :

Answer:

125 kg

Explanation:

KE = 1/2m * v^2

m = 2KE / v^2

m = 2(4.00x10^3)/8^2

m = 125kg (or whatever units of mass the problem is asking for)

ACCESS MORE
EDU ACCESS