The earth travels at 68,000 miles/hour as it moved around the sun. How many miles does the earth travel in one trip around the sun

Respuesta :

Answer:

595,680,000 miles

(= 5.96 x 10⁸ miles)

Explanation:

we are given the speed of travel as 68,000 mi/hr

if we assume one common year

= 365 days

= 365 days x 24 hours/day

= 8760 hours

Then the distance travelled

= speed x time

= 68,000 x 8760

= 595,680,000 miles

= 5.96 x 10⁸ miles   (rounded to 3 sig. fig and expressed in scientific form)

Answer:

Earth orbits the Sun at an average distance of 149.60 million km (92.96 million mi), and one complete orbit takes 365.256 days (1 sidereal year), during which time Earth has traveled 940 million km (584 million mi).

Hope this helps!

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico