Answer:
Step-by-step explanation:
Volume of a cone V = 1/3πR²h
r is the radius
h is the height
Given
dV/dt = 18ft³/min
h = 10ft
dimeter = 12ft
radius = 6ft
according to similar triangles
R = 6/10 h
R = 3/5 h
The volume becomes
V = 1/3πR²h
V = π/3(3h/5)²h
V = π/3 9h²h/25
V = 9h³π/75
dV/dt = dV/dh * dh/dt
dV/dt = 27h²π/75dh/dt
Substitute the given values
18 = 27(10)²π/75dh/dt
18 = 2700π/75dh/dt
18 = 36π dh/dt
dh/dt = 18/36π
dh/dt = 1/2π
dh/dt = 1/2(3.14)
dh/dt = 1/6.28
dh/dt = 0.1592ft/min