Answer:
The p-value of the test is 0.1314.
Step-by-step explanation:
In this case we need to test the claim made by a medical school that more than 28% of its students plan to go into general practice.
The hypothesis can be defined as follows:
H₀: The proportion of students planning to go to general practice is 28%, i.e. p = 0.28.
Hₐ: The proportion of students planning to go to general practice is more than 28%, i.e. p > 0.28.
The information provided is:
n = 130
[tex]\hat p=0.32[/tex]
Compute the test statistic value as follows:
[tex]z=\frac{\hat p-p}{\sqrt{\frac{p(1-p)}{n}}}[/tex]
[tex]=\frac{0.32-0.28}{\sqrt{\frac{0.28(1-0.28)}{130}}}\\\\=1.12[/tex]
The test statistic value is 1.12.
Compute the p-value as follows:
[tex]p-value=P(Z>1.12)\\[/tex]
[tex]=1-P(Z<1.12)\\\\=1-0.86864\\\\=0.13136\\\\\approx 0.1314[/tex]
The p-value of the test is 0.1314.
*Use the z-table.