Respuesta :

Answer: 7 pies

Unit price: $3.50

Step-by-step explanation:

1. To find the unit price, you must divide the cost by the amount of pies

11 divided by 3 is 3.70

24.50 divided by 7 is 3.50

2. You now have the unit price. To find the better buy, you need to determine which price is lower.

3.50 < 3.70

3. The better buy is the 7 pies.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico