Answer:
the current stock price is $43.21
Explanation:
The computation is shown below:
Last Dividend = D0= $1.05
Required Return = rs = 11.00%
The growth rate for the next 7 years = 25%
Growth rate = 3%
Now
D1 = $1.0500 × 1.25 = $1.3125
D2 = $1.3125 × 1.25 = $1.6406
D3 = $1.6406 × 1.25 = $2.0508
D4 = $2.0508 × 1.25 = $2.5635
D5 = $2.5635 × 1.25 = $3.2044
D6 = $3.2044 × 1.25 = $4.0055
D7 = $4.0055 × 1.25 = $5.0069
D8 = $5.0069 × 1.03 = $5.1571
Now
P7 = D8 ÷ (rs - g)
P7 = $5.1571 ÷ (0.11 - 0.03)
P7 = $64.4638
Now
P0 = $1.3125 ÷ 1.11 + $1.6406 ÷ 1.11^2 + $2.0508 ÷ 1.11^3 + $2.5635 ÷ 1.11^4 + $3.2044 ÷ 1.11^5 + $4.0055 ÷ 1.11^6 + $5.0069 ÷ 1.11^7 + $64.4638 ÷ 1.11^7
P0 = $43.21
Hence, the current stock price is $43.21