Answer:
36.3 gram
Explanation:
CH₄ + Cl₂ = CH₃Cl + HCl
In any reaction , mass is conserved
mass of product = 40.5 + 36.5 = 77 g
Let methane reacted be x .
mass of reactant = x + 40.7
mass of reactant = mass of product
x + 40.7 = 77
x = 36.3 gram
methane reacted = 36.3 gram.