At time x=​0, water begins to drip steadily out of a water tank. After 3 hours ​, there are 6.8 gallons of water in the tank. After 9 ​hours, 4.4 gallons remain. Write a linear function rule that models the number of gallons of water y left in the tank for any number of hours x. The linear function rule is y = ___

Respuesta :

Answer:

[tex]y=-0.4x+8[/tex]

Step-by-step explanation:

Let the Linear Function to represent the drip of water out of the water tank be:

[tex]y=mx+c[/tex]

Where [tex]x[/tex] is the time

[tex]y[/tex] is the number of gallons at that time

[tex]m[/tex] is the rate at which water drips

[tex]c[/tex] is the initial number of gallons of water in the tank

Putting the given values in the above equation:

[tex]6.8 = m\times 3+c ..... (1)[/tex]

[tex]4.4 =m\times 9+c..... (2)[/tex]

Subtracting (1) from (2):

[tex]6m=-2.4\\\Rightarrow m =-0.4[/tex]

Putting in equation (1):

[tex]6.8=-0.4\times 3+c\\\Rightarrow c = 8[/tex]

Therefore, the linear function equation to represent in the situation is:

[tex]y=-0.4x+8[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS