Willie left the mall and traveled toward the town hall at an average speed of 40 km/h. Gabriella left two hours later and traveled in the opposite direction with an average speed of 70 km/h. Find the number of hours Gabriella needs to travel before they are 410 km apart.

Respuesta :

Answer:

Gabriella need to 2.45 hours of travelling to be 410km apart from Willie.

Step-by-step explanation:

In order to make them 410km apart and the time included in it is to be found

we proceed as

Willie left the mall earlier and Gabriella left two hours before

so willie has travelled for 2 hours while Gabriella was still at the initial point

with this logic we find the hours Gabriella needs as follows

              Willie               Gabriella

              ←←←←←←←←  →→→→→→→→→→

                40km/h            70km/h      

                 X hours             X+2 hours

40*x+70(x+2) = 410

40x+70x + 140=410

110x=270

x=270/110

x= 2.45hrs

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico