A store has 5 rings and 9 bracelets for sale. If all 14 items sell, how much money will the store take in? Choose the correct answer and explanation. Bracelets cost $88. Rings cost $125. A. $1,417 9 × $88 = $792; 5 × $125 = $625; $792 + $625 = $1,417 B. $1,427 9 × $88 = $802; 5 × $125 = $625; $802 + $625 = $1,427 C. $1,565 9 × $125 = $1,125; 5 × $88 = $440; $1,125 + $440 = $1,565 D. $2,982 5 + 9 = 14; $88 + $125 = $213; 14 × $213 = $2,982

Respuesta :

Answer:

The correct answer is A. $1,417 9 × $88 = $792; 5 × $125 = $625; $792 + $625 = $1,417.

Step-by-step explanation:

From the question,

A store has 5 rings and 9 bracelets for sale. If all 14 items sell, the amount of money the store will take in can be determined by summing up the total cost of the rings and the total cost of the bracelets.

First, we will determine the total cost of the rings

From the question, a ring cost $125

∴ 5 rings will cost 5 × $125

5 × $125 = $625

Hence, the total cost of the rings is $625

For the bracelets

From the question, a bracelet cost $88

∴ 9 bracelets will cost 9 × $88

9 × $88 = $792

Hence, the total cost of the bracelets is $792

The amount the store will take in will be $625 + $792 = $1417

Hence, if all 14 items sell, the amount of money the store will take in will be $1417.

The correct answer is A. $1,417 9 × $88 = $792; 5 × $125 = $625; $792 + $625 = $1,417

Answer:

The correct answer is A. $1,417 9 × $88 = $792; 5 × $125 = $625; $792 + $625 = $1,417.

Step-by-step explanation:

From the question,

A store has 5 rings and 9 bracelets for sale. If all 14 items sell, the amount of money the store will take in can be determined by summing up the total cost of the rings and the total cost of the bracelets.

First, we will determine the total cost of the rings

From the question, a ring cost $125

∴ 5 rings will cost 5 × $125

5 × $125 = $625

Hence, the total cost of the rings is $625

For the bracelets

From the question, a bracelet cost $88

∴ 9 bracelets will cost 9 × $88

9 × $88 = $792

Hence, the total cost of the bracelets is $792

The amount the store will take in will be $625 + $792 = $1417

Hence, if all 14 items sell, the amount of money the store will take in will be $1417.

The correct answer is A. $1,417 9 × $88 = $792; 5 × $125 = $625; $792 + $625 = $1,417

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS