Respuesta :

Answer:

a=1.667 m[tex]s^{-2}[/tex]

Explanation:

F=ma, here force is given as 10N and mass of bird is 6kg, so using the formula acceleration can be calculated as follows

∴ F=ma

1N= 1 kg m[tex]s^{-2}[/tex]

[tex]a=\frac{F}{m}[/tex]

[tex]a=\frac{10 kg ms^{-2} }{6 kg}[/tex]

∴ a= 1.667 m[tex]s^{-2}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS