contestada

what would be the distance a bomb traveled in the X direction if it fell out of an airplane at 25,000 meters high and was traveling 50 meters per second.

Respuesta :

Answer:

The bomb will land at approximately 3.5 Km

Explanation:

Horizontal Motion

The bomb is thrown horizontally by an airplane with a speed v=50 m/s from a height h=25,000. The range or maximum horizontal distance traveled by the object can be calculated as follows:

[tex]\displaystyle d=v\cdot\sqrt{\frac {2h}{g}}[/tex]

[tex]\displaystyle d=50\cdot\sqrt{\frac {2*25,000}{9.8}}[/tex]

[tex]\displaystyle d=3,571.43\ m[/tex]

The bomb will land at approximately 3.5 Km

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico