Respuesta :
The dog starts from rest and has a speed of 2.10 m/s at the bottom. The height of the slope will be 0.225 m
What is friction?
Friction is a type of force that resists or prevents the relative motion of two physical objects when their surfaces come in contact.
The friction force prevents any two surfaces of objects from easily sliding over each other or slipping across one another. It depends upon the force applied to the object.
As there is almost zero friction between the total potential energy height is equal to the kinetic energy
m*g*h = 1/2* m*v²
Where m is the mass of the dog
g is the acceleration due to gravity,h is the height of the slope
v is the velocity of the sliding dog
g*h = 1/2* v²
9.81*h = 0.5* 2.1²
=0.225 m
The height of the slope would be 0.225 m.
Learn more about friction from here
https://brainly.com/question/24186853
#SPJ2