Answer:
784 N
Explanation:
Given that a 80-kg person stands at rest on a scale while pulling vertically downwards on a rope that is above them. Use g = 9.80 m/s2.
The weight of the person = mg
The weight = 80 × 9.8
The weight = 784 N
The critical magnitude of tension that the rope is pulling on the person when the person just begins to lift off the scale will be equal to the weight of the person which is 784 N