anamg1024
anamg1024 anamg1024
  • 29-10-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 6.46 pounds of avocados is $9.69. How much does 1 pound of avocados cost?

Respuesta :

JoeJoeMamaKujo
JoeJoeMamaKujo JoeJoeMamaKujo
  • 29-10-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

I got it wrong, but I changed it after someone helped me :)

Answer Link
tonesfairy
tonesfairy tonesfairy
  • 29-10-2020
1 pound would cost $1.50, you need to find the unit rate for this question and to do that you do 9.69/6.46 which gets you $1.50 as your answer!
Answer Link

Otras preguntas

sam cut a pie into equal parts.There are 3 slices left.The angle measures for 3 slices is 72.how many slices did he cut?
What is the main religion of Latin america
Why were the 1920's considered the best and worst of times?
sam cut a pie into equal parts.There are 3 slices left.The angle measures for 3 slices is 72.how many slices did he cut?
Which of the following is formed at a collision zone?Continental rift valleyVolcanic island chainMountain rangeDeep-ocean trench
how might a scientist a determine  whether trait sex-linked by observing the offspring of several genetic crosses
the area of a triangle is 41 yards to the second power with a base of 5 yard what is the height in yard
How did the depression affect women and children?
Which is the same as 0.08? A) 80% B) 80/100 C) 8% D) 0.8
Luke made a model that has 1 circular base and 1 curved surface.what solid figure did he make