Respuesta :

Lanuel

Answer:

Work done = 100 Joules

Explanation:

Given the following data;

Force = 50N

Distance = 2m

Mathematically, work done is given by the formula;

Work done = force * distance

[tex] W = F * d[/tex]

Where,

W is the work done

F represents the force acting on a body.

d represents the distance covered by the body.

Substituting into the equation, we have;

[tex] W = 50 * 2[/tex]

Work done = 100 Joules

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico