A real estate agent earns a 6% commission on each property she sells. If she sells a detached house for $200,000 and a cottage for $180,000, how much commission will she earn?
A.
$20,000
B.
$12,000
C.
$10,800
D.
$22,800

Respuesta :

Answer: She earned $ 22,800 commission.

Step-by-step explanation:

Since, she sells a detached house for $200,000 and a cottage for $180,000,

Thus, her total selling = $200,000 +  $180,000

= $ 380,000

Also, she earns a 6% commission on each property,

Thus, her total earning = 6% of 380,000

= 0.06 × 380,000

= $ 22,800

D :)))))))))))))))))))))))
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico