Answer:
3 m/s
Explanation:
We can solve with kinematics or with energy.
Using kinematics, and taking down to be positive, we're given:
Δy = 0.45 m
v₀ = 0 m/s
a = 10 m/s²
Find: v
v² = v₀² + 2aΔy
v² = (0 m/s)² + 2 (10 m/s²) (0.45 m)
v = 3 m/s
Or, we can use energy.
PE = KE
mgh = ½ mv²
v = √(2gh)
v = √(2 × 10 m/s² × 0.45 m)
v = 3 m/s