A baseball rolls off a 1.20 m high desk and strikes the floor 0.50m away from the base of the desk. how fast was the ball rolling?

Respuesta :

Answer:

1.01 m/s

Step-by-step explanation:

a = g = Acceleration due to gravity = [tex]9.81\ \text{m/s}^2[/tex]

t = Time

[tex]s_y[/tex] = Displacement in y direction = 1.2 m

[tex]s_x[/tex] = Displacement in x direction = 0.5 m

[tex]v_x[/tex] = Velocity in x direction

Displacement in y direction is given by

[tex]s_y=u_yt+\dfrac{1}{2}at^2\\\Rightarrow t=\sqrt{\dfrac{2s_y}{a}}\\\Rightarrow t=\sqrt{\dfrac{2\times 1.2}{9.81}\\\Rightarrow t=0.4946\ \text{s}[/tex]

[tex]s_x=v_xt\\\Rightarrow v_x=\dfrac{s_x}{t}\\\Rightarrow v_x=\dfrac{0.5}{0.4946}\\\Rightarrow v_x=1.01\ \text{m/s}[/tex]

The ball was rolling with a speed of 1.01 m/s.

ACCESS MORE
EDU ACCESS