Answer:
16 pieces of gum
Step-by-step explanation:
If 5 pieces of gum costs $1.25 then, you can divide 4 by 1.25 to get 3.2.
Next, you can multiply 3.2 by 5 to get 16 pieces of gum.
Hope this Helps!!! :)
Answer:
16 pieces
Step-by-step explanation:
$1.25/5=.$25 per piece of gum. $4.00/$.25 = 16