Respuesta :

Answer:

$54

Step-by-step explanation:

The original price was $90

The sale of the parrot is 40% off

40% * $90 = $36

The sale price = $90 - $36 = $54

Hence, the sale price of the parrot = $54

ACCESS MORE
EDU ACCESS