please help asap I will give brainiest

Answer:
12 = Lead
13 = red
Explanation:
12:
Given data:
Mass of metal = 143 g
Volume of metal = 12.6 cm³
Identity of metal = ?
Solution:
To check which metal is this we will calculate the density.
Formula:
d = m/v
d = 143 g/ 12.6 cm³
d = 11.3 g/cm³
The metal is lead.
13:
First of all we will calculate the densities of all liquid. The liquid with the highest density will form the bottom layer.
Blue:
d = m/v
d = 12 g/100 mL
d = 0.12 g/mL
Clear:
d = 10 g/ 100 mL
d = 0.1 g/mL
Red:
d = m/v
d = 15 g/100 mL
d = 0.15 g/mL
Yellow:
d = m/v
d = 13 g/ 100 mL
d = 0.13 g/mL
The density of red liquid is highest from all thus it will form bottom layer.