Answer: The enantiomeric excess of the mixture =56%
Explanation:
As per given : R isomer = 78%
S isomer = 22%
In chiral substances, Enantiomeric excess is the measure of purity.
So, Enantiomeric excess of the mixture = [tex]|\frac{R-S}{R+S}|\times100[/tex]
[tex]=|\frac{78-22}{78+22}|\times100[/tex]
[tex]=|\frac{56}{100}|\times100\% \\\\=56\%[/tex]
Hence, the enantiomeric excess of the mixture =56%